Chief Justice Stuart Rabner

Chief Justice Stuart Rabner

Chief Justice Stuart Rabner is the eighth chief justice to lead the New Jersey Supreme Court since the 1947 state constitution.

Chief Justice Rabner was nominated to the Supreme Court by Governor Jon S. Corzine and was sworn in on June 29, 2007. He was nominated for tenure by Governor Chris Christie and was sworn in on June 20, 2014.

Born on June 30, 1960, Chief Justice Rabner was raised in Passaic. He graduated summa cum laude from the Woodrow Wilson School of Public and International Affairs at Princeton University in 1982. He graduated cum laude from Harvard Law School in 1985. He was a law clerk to U.S. District Court Judge Dickinson R. Debevoise before joining the U.S. Attorney's Office in Newark in 1986.

After beginning his career as an assistant U.S. attorney, Chief Justice Rabner worked in a number of positions including first assistant U.S. attorney and chief of the terrorism unit. He was chief of the office's criminal division when he was named chief counsel to Governor Corzine in January 2006. He was named New Jersey attorney general in September 2006 and served in that position until his nomination to the Court.

Chief Justice Rabner is a member of the Board of Directors of the Institute of Judicial Administration at New York University School of Law, and a member of the American Law Institute. He served as a member of the Board of Directors of the Conference of Chief Justices from 2010 to 2012.

Chief Justice Rabner and his wife, the former Deborah Wiener, have three children.

Justice Jaynee LaVecchia

Justice Jaynee LaVecchia

Justice LaVecchia was nominated by Governor Christine Todd Whitman to serve on the Supreme Court on January 6, 2000. She was confirmed by the Senate on January 10, 2000 and sworn in for a term to begin February 1, 2000.

At the time of her initial nomination, Justice LaVecchia had been serving as the New Jersey Commissioner of Banking and Insurance since August 24, 1998. Prior to her appointment as commissioner, Justice LaVecchia had been the Director of the Division of Law within the Department of Law and Public Safety since August 1, 1994. As director, she was responsible for the legal work of all lawyers assigned to the civil side of the New Jersey Attorney General’s Office.

In addition, Justice LaVecchia served as Director and Chief Administrative Law Judge for the Office of Administrative Law from 1989 through July 1994. She also served in the Office of Counsel to Governor Thomas H. Kean, first as an Assistant Counsel and then as Deputy Chief Counsel. She also has been in private practice and worked as a deputy attorney general in the Division of Law.

Justice LaVecchia was born in Paterson on October 9, 1954. She is a 1976 graduate of Douglass College and graduated in 1979 from Rutgers School of Law in Newark. She has been a member of the New Jersey Bar since 1980. In 1996, she was elected a Fellow of the American Bar Association. She has chaired or served on various Supreme Court Committees, subcommittees, and other Court-assigned projects. She has been an active member of the Douglass College Alumnae Association.

Justice Barry T. Albin

Justice Barry T. Albin

Justice Albin was nominated by Governor James E. McGreevey on July 10, 2002 to serve on the Supreme Court. He was confirmed by the Senate on September 12, 2002 and was sworn in as an Associate Justice by Chief Justice Deborah T. Poritz at a private ceremony on September 18, 2002. On October 3, 2002, he reaffirmed the oath of office in a public ceremony at the Trenton War Memorial. Justice Albin was confirmed by the Senate for a second term and tenure on June 22, 2009.

At the time of his nomination, Justice Albin was a partner in the Woodbridge law firm of Wilentz, Goldman and Spitzer.

Justice Albin was born on July 7, 1952, in Brooklyn, New York. He graduated from Rutgers College in 1973. After graduating from Cornell Law School in 1976, he began his career as a Deputy Attorney General in the Appellate Section of the New Jersey Division of Criminal Justice. Justice Albin then served as an Assistant Prosecutor in Passaic and Middlesex counties from 1978 to 1982. He began his association with the Wilentz firm in 1982, and was named a partner in 1986.

Justice Albin is a past President of the New Jersey Association of Criminal Defense Lawyers (1999-2000) and served as a member of the New Jersey Supreme Court Criminal Practice Committee from 1987 to 1992. He was selected by his peers to be included in the publication "Best Lawyers in America" (2000-2001).

He and his wife, Inna, have two sons, Gerald and Daniel.

Justice Anne M. Patterson

Justice Anne M. Patterson

Following her nomination by Governor Chris Christie and confirmation by the Senate, Justice Anne M. Patterson was sworn in as an associate justice by Chief Justice Stuart Rabner September 1, 2011.

Justice Patterson was born in Trenton on April 15, 1959, and raised in Hopewell Township and Princeton. In 1980, she graduated magna cum laude from Dartmouth College, where she was elected to Phi Beta Kappa. She is a 1983 graduate of Cornell Law School, where she won the Cuccia Cup moot court competition. She was admitted to the New Jersey Bar in 1983.

In 1983, Justice Patterson joined the law firm of Riker, Danzig, Scherer, Hyland & Perretti LLP as an associate. In 1989, Justice Patterson left Riker Danzig to serve as a deputy attorney general and special assistant to New Jersey Attorney General Peter N. Perretti, Jr., handling civil litigation and criminal appeals on behalf of the state. After rejoining Riker Danzig, Justice Patterson became a partner in the firm in 1992. Her practice focused on product liability, intellectual property and commercial litigation in state and federal trial and appellate courts.

Justice Patterson served as Chair of the New Jersey State Bar Association Product Liability and Toxic Tort Section, as an officer and trustee of the Association of the Federal Bar of New Jersey, and as a trustee of the Trial Attorneys of New Jersey. From 1991 to 2006, Justice Patterson served on the New Jersey Supreme Court Committee on Character. Justice Patterson was awarded the William A. Dreier Award for Excellence in the Advancement of Product Liability and Toxic Tort Law and the New Jersey Commission on Professionalism's Professional Lawyer of the Year Award. She was elected to the New Jersey Fellows of the American Bar Foundation in 2011. Justice Patterson is a member of the Dean's Advisory Council at Cornell Law School.

Justice Faustino J. Fernandez-Vina

Justice Faustino J. Fernandez-Vina

Justice Fernandez-Vina was nominated to the Supreme Court by Gov. Chris Christie on Sept. 30, 2013 and was sworn into office on Nov. 19, 2013 following confirmation by the state Senate.

Born on Feb. 15, 1952 in Santiago, Cuba, Justice Fernandez-Vina was appointed to the Superior Court bench by then-Gov. James E. McGreevey on July 16, 2004. Judge Fernandez-Vina first sat in the civil division of the Camden Vicinage. He moved to the family division in 2006 and was named presiding judge of the civil division on Feb. 1, 2007. Chief Justice Stuart Rabner named him assignment judge of the Camden Vicinage on Jan. 11, 2012.

A graduate of Widener University and Rutgers University School of Law-Camden, Justice Fernandez-Vina served as a law clerk to Superior Court Judge E. Stevenson Fluharty before going into private practice. He became a certified civil trial attorney and has served on the District IV Ethics Committee, the Supreme Court Committee on Character and the Supreme Court Committee on Jury Selection. While on the bench, Justice Fernandez-Vina has served on a number of committees, including the Supreme Court Ad Hoc Committee on the Code of Judicial Conduct and the Supreme Court Civil Practice Committee.

Justice Lee. A. Solomon

Justice Lee A. Solomon

Following his nomination by Gov. Chris Christie and confirmation by the Senate, Justice Solomon was sworn in as an associate justice on June 19, 2014.

Justice Solomon was born on Aug. 17, 1954 in Philadelphia and attended public schools there. He received his bachelor's degree from Muhlenberg College in 1975 and his law degree from Widener University School of Law in 1978.

He served on the Haddon Heights Borough Council, Camden County Board of Freeholders and five years in the New Jersey General Assembly.

Justice Solomon was first appointed to the bench in January 2006 by Acting Gov. Richard J. Codey. He served in the Camden Vicinage for two years in the family division, and then for two years in the criminal division.

In February 2010, Gov. Christie named Justice Solomon to his cabinet, as president of the Board of Public Utilities.

Justice Solomon left the bench to lead the BPU until December 2011, when he was nominated by Gov. Christie to return to the bench in Camden. He rejoined the court in the civil division.

In April 2013, Justice Solomon was named presiding judge of the criminal division, and in November 2013, he was named assignment judge, both by Chief Justice Stuart Rabner.

Immediately prior to his appointment to the Judiciary, Justice Solomon served as deputy U.S. Attorney for the southern vicinages, District of New Jersey, a position to which he was appointed in 2002 by then-U.S. Attorney Chris Christie. He also served as Camden County prosecutor for five years and acting prosecutor for one year.

Justice Solomon is married and has three children.

Justice Walter F. Timpone

Justice Walter F. Timpone

Justice Walter F. Timpone was nominated by Gov. Chris Christie and sworn in as an associate justice on May 2, 2016.

Born on Nov. 10, 1950, Justice Timpone received a bachelor's degree from St. Francis College in New York in 1972 and a master's degree in special education from New York University in 1974. He worked as a special education teacher before earning his law degree from Seton Hall University School of Law in 1979. He is the former law clerk to the late U.S. District Court Judge Vincent P. Biunno.

Justice Timpone worked in private practice before joining the U.S. Attorney's Office in 1984, where he served as chief of special prosecutions. Justice Timpone returned to private practiced in 1995 as a partner at the law firm of McElroy, Deutsch, Mulvaney and Carpenter, LLP. While at McElroy, he served as the first federal election monitor in Passaic County, where he was charged with ensuring the voting rights of the county's Hispanic citizens and the county's compliance with federal and state consent orders. He also served as a commissioner on the New Jersey Election Law Enforcement Commission from 2010 to 2016.